Slováci stále veria mýtom o alkohole. Môže za to nedostatočná edukácia v tejto oblasti aj sociálne siete

Vysvetľovanie a vyvracanie mýtov má väčší účinok, než striktné zákazy. Platí to aj o pití alkoholu. Preto sa občianske združenie Fórum Pi s rozumom rozhodlo pripraviť pre Slovákov interaktívny kvíz, vďaka ktorému zistia najväčšie mýty o alkohole.

Povedomie o účinkoch alkoholu je u nás dlhoročne na nízkej úrovni, aj štátna správa či školy sa mu venujú len okrajovo a nemajú interné kapacity, aby mohli žiakov v tejto oblasti edukovať.

Rozšírením sociálnych sietí, komunikačných platforiem a aplikácií sa medzi tínedžerov aj dospelých dostávajú nesprávne informácie. Niektoré „dobré rady“ sa totiž dajú skutočne považovať za mýty, ktoré pri alkohole rozhodne neplatia.

„Vysvetľovanie a vyvracanie mýtov má podľa nás väčší účinok, ako striktné zákazy – tie už na dospelých neplatia. Chceme preto hovoriť o jeho zodpovednej konzumácii a o tom, že alkohol je len jeden, nech už je v akejkoľvek forme,“ hovorí Tomáš Huba z Fórum Pi s rozumom (FPSR). Aj preto sa toto občianske združenie rozhodlo spustiť na Slovensku interaktívny kvíz „PIJETE S ROZUMOM?“, ktorý dospelým Slovákom uvedie na pravú mieru všetky základné fakty o alkohole.

Radšej deci vínka, ako pohárik vodky? Neverte tomu

Kvíz zrozumiteľnou formou poskytne informácie, návody a odpovede na všetky kľúčové otázky – nielen o tom, čo je alkohol, ale tiež koľko je vhodné ho vypiť na jedno posedenie, aký je rozdiel medzi miernou a nadmernou konzumáciou či kto sa ho má naozaj vyvarovať. Kvíz tiež poskytne tipy, ako sa správať zodpovedne, ak organizujete párty; a že je naozaj neprípustné ponúkať alkohol mladistvým. Zameria sa tiež na najväčšie mýty, ktoré sú o alkohole známe.

Jedným z najväčších omylov medzi verejnosťou je rozdeľovanie alkoholu na mäkký a tvrdý. „Či vypijete deci vína, malé pivo alebo panáka vodky, prijmete rovnaké množstvo alkoholu a jeho odbúranie nijako neurýchlite. Jedlom môžete spomaliť rýchlosť jeho vstrebávania, pečeň si však s jednotkou alkoholu, čo je približne 10 gramov alkoholu, poradí zhruba za hodinu, nech už robíte čokoľvek. Pre lepšiu predstavu – rovnaký obsah alkoholu má 1 deci vína, 2,5 deci piva a 3 centilitre vodky.  Dá sa teda povedať, že nezáleží na tom čo pijete, ale koľko toho vypijete,“ vysvetľuje najrozšírenejší mýtus o alkohole Tomáš Huba.

Zapojte sa a vyhrajte – kvíz „PIJETE S ROZUMOM?“ pre dospelých

Aktívna komunikácia sa bude zameriavať najmä smerom k rizikovým skupinám, ktorými sú vodiči, tehotné a dojčiace ženy, či ľudia užívajúci lieky. Občianske združenie však chce edukovať všetkých dospelých ľudí, z ktorých množstvo má aj vlastné deti. Ako hovorí Tomáš Huba: „V rodinách by sa malo začať hovoriť o zodpovednej konzumácii alkoholu už odmala, neodkladať túto tému na neskôr či presúvať zodpovednosť na školu.“

Celý projekt vznikol v spolupráci s európskou organizáciou spiritsEUROPE a hlavná komunikačná kampaň, vrátane kvízu so žrebovaním o hodnotné ceny, prebehne naraz až v 12 európskych krajinách od 10. do 23. mája 2022. Kvíz bude dostupný online na tomto linku: https://bit.ly/PIJETE-S-ROZUMOM a je určený všetkým dospelým nad 18 rokov. Desať výhercov bude môcť získať výhry ako alkohol tester, lietanie vo vzduchovom tuneli či lístky do kina.

Viac informácií nielen o Kvíze „PIJETE S ROZUMOM?“, ale aj ďalších aktivitách sa dozviete na webe občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom Slovensko alebo na jeho sociálnych sieťach: FBIG občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom, kde sa dozviete o kvíze „PIJETE S ROZUMOM?“ viac.


Tlačová správa

Vizuály na stiahnutie