Keď to preženieme
Koľko je príliš?
Podľa odborníkov je nebezpečné nárazové pitie, ktoré môže vyústiť do nepríjemných okamžitých príznakov opitosti, no aj opakované pitie často vedie k vážnym zdravotným problémom. Zodpovedať na otázku, aké množstvo alkoholu môže človek požiť bez toho, aby sa opil, sa vo všeobecnosti zodpovedať nedá, keďže odbúravanie alkoholu prebieha v každom organizme inak a ovplyvniť ho môžu rôzne faktory. V zásade by však človek nemal prekračovať odporúčané množstvá a v prípade, že začne pociťovať prvé príznaky opitosti, by mal okamžite prestať piť.
Klasické príznaky opitosti
Odporúčané množstvo alkoholu, ktoré neohrozuje zdravie človeka sú 4 štandardné jednotky pri jednej príležitosti. Podľa odborníkov je už 5 či 6 štandardných jednotiek považované za nebezpečné nárazové pitie, ktoré môže vyústiť do nepríjemných okamžitých príznakov opitosti, no opakované pitie často vedie k vážnym zdravotným problémom. Zodpovedať na otázku, aké množstvo alkoholu môže človek požiť bez toho, aby sa opil, sa vo všeobecnosti zodpovedať nedá, keďže odbúravanie alkoholu prebieha v každom organizme inak a ovplyvniť ho môžu rôzne faktory. V zásade by však človek nemal prekračovať odporúčané množstvá a v prípade, že začne pociťovať prvé príznaky opitosti, by mal okamžite prestať piť.
Tipy ako sa neopiť
- Najedzte sa pred tým, ako začnete piť! Dokonca aj miska cereálií alebo toast pomôže zlepšiť vstrebávanie alkoholu.
- Snažte sa vyvarovať nekontrolovaného dolievania ostatnými! Len ťažko potom odhadnete, koľko ste toho už vypili. Radšej si určujte tempo konzumácie sami.
- Pite vodu alebo nealko medzi každým alkoholickým drinkom! Dostatok tekutín pomáha vášmu organizmu zrýchliť odbúravanie požitého alkoholu.
Alkoholová tolerancia
Toleranciou na alkohol nazývame stav kedy ľudia, ktorí pijú alkohol pravidelne, bývajú menej ovplyvnení alkoholom, pretože ich organizmus si naň jednoducho zvykol. Aby dosiahli rovnakého účinku, musia neustále zvyšovať dávky. Ľudia, u ktorých sa vyvinula vysoká tolerancia k alkoholu sa niekedy vôbec nemusia cítiť opití, ale aj tak podstupujú vážne riziko poškodenia zdravia.
Čo je to pitie do nemoty?
Nárazové pitie „do nemoty“ (v angličtine binge-drinking) je zaužívaným pojmom, ktorý sa však dá interpretovať rôzne.
Z medicínskeho hľadiska k nemu dochádza, keď vypijete 5-6 a viac štandardných jednotiek pri jednej príležitosti v rýchlom slede. V spoločenskom kontexte ide o pitie alkoholu s účelom opiť sa. Nech je však jeho definícia akákoľvek, pitie „do nemoty” je naozaj nebezpečné. Opakované vystavovanie mozgu sprievodným účinkom zbavovania sa prítomnosti veľkých dávok alkoholu, by mohlo poškodiť mozgové bunky dokonca viac než priebežné pitie. Pitím do opitosti tiež stúpa riziko úrazu a nebezpečenstvo, že skončíte na pohotovosti, zamiešate sa do bitky, nedostanete sa bezpečne domov, okradnú vás alebo sexuálne napadnú.
Riziká nadmerného pitia
Krátkodobé riziká: Každé nárazové pitie so sebou nesie krátkodobé riziká spoločenského i zdravotného charakteru. Patrí medzi ne napríklad:
- neschopnosť dostať sa bezpečne domov,
- riskantný alebo nechránený sex, ktorý môže mať za následok nakazenie sa pohlavnými chorobami a neplánované tehotenstvo.
- agresívne správanie vyvolávajúce bitky a hádky, ktoré môžu vyústiť do problémov so zákonom,
- zranenia a nehody,
- nebezpečenstvo, že sa stanete obeťou kriminálneho činu,
- zvracanie, závraty, nevoľnosť, alebo dokonca otrava alkoholom pri ktorej je nutné zdravotné ošetrenie.
Dlhodobé riziká: Nadmerné pitie, hlavne to pravidelné, môže viesť k vážnym dlhodobým zdravotným alebo sociálnym problémom, medzi ktoré patria aj:
- závislosť na alkohole alebo alkoholizmus,
- sexuálne problémy, impotencia (alkohol má tendenciu „vyvolávať túžbu, ale minimalizovať výkon”),
- cirhóza pečene a alkoholické stučnenie pečene,
- pankreatitída,
- žalúdočné poruchy, napríklad vredy,
- zmeny nálad,
- otrava alkoholom, v extrémnych prípadoch kóma, poškodenie mozgu a smrť,
- zvýšenie rizika určitých typov zhubných nádorov, najmä tráviacej sústavy v miestach prístupu vzduchu (ústa a horné cesty dýchacie),
- hrozba rakoviny prsníka,
- zvýšené riziko finančných problémov, či dokonca strata práce a strechy nad hlavou,
- zvýšené riziko pre rodinu, pričom pri deťoch závislých na alkohole je vyššia pravdepodobnosť, že samé budú mať v budúcnosti problémy s alkoholom, a že ich rodina sa rozpadne.
Dôležité je pamätať si, že pitie alkoholu neprináša len problémy. Naopak, väčšina ľudí, ktorí konzumujú alkoholické nápoje, pije zodpovedne a s mierou. A viac ako polovica dospelej populácie na svete sa rozhodla pre úplnú abstinenciu z náboženských, kultúrnych a zdravotných dôvodov.