Na zdravie si pripijeme vínom, pri ostrom preberieme najnovšie klebety a pri pive sa uvoľníme. Alkohol je jednoducho v našich končinách bežným sprievodcom osláv a posedení. Napriek tomu ešte stále mnoho Slovákov podlieha rôznym mýtom a polopravdám o alkohole.
Slováci ročne vypijú 374 miliónov litrov piva, 87 miliónov litrov vína a 52 miliónov litrov destilátov. Ani tragické nehody, ktoré otriasli Slovenskom, sa nepodpísali na zmene v správaní. „Je načase začať hovoriť nahlas okrem škodlivosti alkoholu aj o jeho zodpovednej konzumácii,” hovorí Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom.
Najčastejšie mýty o alkohole
Pre dospelých a ani pre tínedžerov nie je problém vymenovať pár značiek piva, niekoľko druhov vína, tvrdého alkoholu, ani zloženie miešaných drinkov. O zodpovednom pití je však povedomie minimálne. Najčastejšie omyly vznikajú pri otázkach:
- Má viac alkoholu deci vína, malé pivo alebo panák vodky?
- Je horší tvrdý alebo mäkký alkohol?
- Koľko je jedno promile?
Tomáš Huba vysvetľuje najrozšírenejší mýtus o alkohole: „Alkohol je alkohol v akejkoľvek podobe. Či vypijete deci vína, malé pivo alebo panák vodky, prijmete rovnaké množstvo alkoholu a jeho odbúranie nijako neurýchlite. Jedlom môžete spomaliť rýchlosť jeho vstrebávania, pečeň si však s jednotkou alkoholu (cca 10 g etanolu) poradí približne za rovnaký čas, nech už robíte čokoľvek.“
Hoci Fórum Pi s rozumom robí osvetu už od roku 2010 a dokonca aj na základných školách, drvivá väčšina Slovákov sa stále domnieva, že najhorší je tvrdý alkohol, potom víno a najmenej škody narobí pivo. Omyl, podobne ako ten s jedným promile. „Málokto si uvedomuje, že jeden bežný drink ktoréhokoľvek alkoholického nápoja zvýši hladinu alkoholu o cca 0,2-0,4 promile, pričom za hodinu dokáže organizmus za ideálnych okolností odbúrať len 0,15 promile,” upozorňuje Tomáš Huba.
Jedno promile je prekvapivo málo
Jedno promile je u priemerného cca 85 kilového muža 4 – 5 pív „desiniek“ alebo rovnaký počet poldecákov alebo liter vína. U asi 60-kilovej ženy sú to 2 – 3 desaťstupňové pivá alebo rovnaký počet poldecákov alebo 4 – 6 deci vína. „Na odbúranie alkoholu z jedného veľkého piva muž vážiaci 85 kg tak potrebuje 1 – 1,5 hodiny a 60 kg žena až 3 – 4,5 hodiny,“ vypočítava Tomáš Huba čas, pred uplynutím ktorého by sme si rozhodne nemali sadať za volant, ani robiť iné rizikové činnosti. Iba pol promile alkoholu totiž zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody až o 100 % voči normálnemu stavu a pri 0,8 promile je to nárast až o neuveriteľných 400 %!
Prvý drink od rodičov
Prvé poznatky o zodpovednej konzumácii alkoholu by mali dostať deti od rodičov. Z prieskumov OZ Fórum Pi s rozumom ale vyplýva, že paradoxne až štvrtina rodičov sama ponúka alkohol svojim deťom, a to dokonca už 12 až 14-ročným. Najčastejšie ide o „odchlipnutie“ si z piva, ktoré dokonca nepovažujú za alkohol. Ako hovorí Tomáš Huba: „V rodinách by sa malo začať hovoriť o zodpovednej konzumácii alkoholu už odmala, neodkladať túto tému na neskôr či presúvať zodpovednosť na školu.“
Aj tieto fakty sú jedným z dôvodov, pre ktorý sa OZ Fórum Pi s rozumom v rámci svojej edukačnej, osvetovej a preventívnej činnosti zapojilo do spolupráce s európskou organizáciou spiritsEUROPE a po minuloročnej premiére aj tento rok spolu s ďalšími 19 európskymi krajinami spúšťa projekt Zodpovednej konzumácie alkoholu s cieľom edukovať dospelých o alkohole a jeho zodpovednej konzumácii. Zástupca OZ Fórum Pi s rozumom objasňuje: “Chceme aktívne vysvetľovať a vyvracať mýty, najmä smerom k rizikovým skupinám, ktorými sú vodiči, tehotné a dojčiace ženy či ľudia užívajúci lieky, ale aj ostatným, že neexistuje zdravšie pitie, a alkohol nemožno deliť na tvrdý a mäkký, silný a slabý a už vôbec nie na zlý a dobrý alebo zdravší a škodlivejší.. Pretože alkohol je vždy alkohol a akákoľvek jeho nadmerná konzumácia bez ohľadu na druh alkoholického nápoja je pre človeka škodlivá.“
Zapojte sa a vyhrajte – kvíz „PIJETE S ROZUMOM?“
OZ Fórum Pi s rozumom teda aj tento rok spúšťa od 1.marca do 16. apríla 2023 interaktívny kvíz „PIJETE S ROZUMOM?“, ktorý dospelým Slovákom pomôže prekonať mýty a uvedie na pravú mieru všetky základné fakty o alkohole. Zo všetkých, ktorí sa otestujú v kvíze, získa desať výhercov lístky na hudobný multikultúrny festival Pohoda. Po predchádzajúcich dobrých skúsenostiach budú totiž aj tento rok na Pohode hliadky Pi s rozumom, umožňujúce záujemcom zistiť hladinu alkoholu v krvi z dychu. Nájdete ich nielen v NGo stane, ale tiež priamo v areáli festivalu, no najmä pri odchode z festivalu smerom k parkovisku – ako pomoc vodičom, aby nesadali za volant so zostatkovým alkoholom. „Z praxe vieme, že týmto spôsobom účinne znižujeme riziko dopravných nehôd, spôsobených alkoholom za volantom,“ dodáva Tomáš Huba.