Alkohol je len jeden. Nezáleží, či ide o vodku, whisky, pivo alebo víno

Niektorí ľudia neveria, že alkohol je len jeden. Zdá sa im, že pivo či prosecco sú podstatne ľahšie či menej silné alkoholické nápoje, ako destiláty. Pritom jedna veľká desiatka má v sebe o štvrtinu viac alkoholu ako pohárik vodky.

Alkohol stále delíme na tvrdý a mäkký, škodlivý a zdravý, pritom skutočnosť je taká, že alkohol je len jeden. Rozdiel je len v jeho koncentrácii. A väčšina z nás ani netuší, koľko alkoholu v skutočnosti pri jednom posedení do seba dostane.

Alkohol, lepšie povedané etanol – či už v pive, víne alebo destiláte – je svojím zložením vo všetkých alkodrinkoch rovnaký. Vzniká alkoholovou fermentáciou (kvasením) cukru obsiahnutého v rôznych surovinách (napríklad v ovocí, v obilí, v cukrovej repe, v cukrovej trstine, …) pôsobením kvasiniek, pričom vznikne etanol a oxid uhličitý. Tieto alkoholické drinky majú rôznu chuť, farbu, vôňu, no všetky majú v sebe rovnaký alkohol – etanol s rovnakými účinkami aj rizikami.

Rovnaký alkohol má v sebe vodka, pivo aj víno

Najčastejším omylom pritom je, že z piva sa človek v podstate neopije a už po polhodinke môže smelo sadnúť za volant. Skutočnosť je však celkom iná. Ako sa vyjadril Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky  z Ministerstva dopravy a výstavby SR: „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín, žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív až deväť hodín.“

Alkohol z jedného veľkého piva sa teda z organizmu odbúra za 2,5 – 4,5 hodiny, záleží to od veku, pohlavia, hmotnosti a ďalších skutočností. Malé pivo 12°, pohár vína aj panák 40° destilátu majú úplne rovnaké množstvo alkoholu (13 g +/- 1 g). Takže keď si niekto dá veľké pivo, prijme v podstate o štvrtinu viac alkoholu, ako keby si dal 4 cl pohárik vodky.

Rozhoduje množstvo a veľkosť vypitých drinkov, nie druh alkoholu

„Ľudia si myslia, že percentá na fľaši vyjadrujú obsah alkoholu v danom drinku. Ide však o obsah alkoholu na 1 liter nápoja. Takže keď si dajú pohárik destilátu, dostanú do seba menej alkoholu ako pri pollitrovom pive, hoci toto má len 4-5 % alkoholu, no vodka až 40 %. Je skrátka potrebné pozerať sa na veľkosť drinku,“ vysvetľuje Tomáš Huba z občianskeho združenia Pi s rozumom.

Aj pivo či víno za volantom teda dokážu spôsobiť zhoršený úsudok a zníženú schopnosť koncentrácie. Ako upozornila Polícia Slovenskej republiky, 0,5 promile alkoholu v krvi zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody až o 100% voči normálnemu stavu. Pri 0,8 promile je to nárast až o 400%!

Koľko ste ochotní zaplatiť?

Alkohol teda skutočne za volant nepatrí, aj preto občianske združenie Pi s rozumom spúšťa osvetovo-edukačný projekt Účet za nehodu, ktorý vyzýva vodičov, aby nešoférovali pod vplyvom alkoholu. Okrem toho, že je to nebezpečné a zakázané, môže to byť totiž aj poriadne drahé. Od vinníka nehody môže poisťovňa žiadať vyplatenie škody až do výšky 100 percent.

„Nikdy nie je neskoro zavolať si taxík, ísť pešo alebo autobusom. Ak človek pil alkohol, mal by v prvom rade uvažovať a rozhodne si nesadať za volant opitý. Pretože to nie je len o zaplatení vysokej sumy za havarované auto, ale môže ísť predovšetkým o ohrozenie života seba a ostatných,“ dodáva na záver zástupca z občianskeho združenia.