Alkohol a Vy

Zodpovedná konzumácia alkoholických nápojov znamená pitie pre potešenie, spoločensky a hlavne s rozumom.

Byť rodič znamená mať zodpovednosť. Rodič by si mal uvedomovať riziko, ktorému sú mladí ľudia v súvislosti s pitím alkoholu vystavení a sám ísť príkladom v striedmosti pitia  - teda piť s mierou. 

Keď už pijete, nezabúdajte vypiť medzi alkoholickými nápojmi dostatok vody alebo nealkoholických nápojov a dostatočne sa najedzte. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby zodpovední konzumenti alkoholickách nápojov rozvrhli počet jednotiek, ktoré vypijú, do priebehu celého týždňa a naviac si dopriali dva dni úplne bez alkoholu. Majte na pamäti, že pokiaľ pijete pravidelne viac ako uvádzajú Pokyny pre zodpovednú konzumáciu alkoholických nápojov, zdravotné riziká sa začínajú kumulovať.

Dôležité je aj to, kedy a ako pijete. Pitie nalačno alebo rýchle pitie totiž vyústi do vyššej koncentrácie alkoholu v krvi. Tá môže byť ovplyvnená i vašou hmotnosťou, zdravím a vekom. Silnejší dopad alkoholu môžete pocítiť aj vo chvíľach slabej fyzickej kondície, keď ste pod stresom, unavení alebo po chorobe. Je dôležité uvedomiť si, že alkohol je látka s tlmivými účikami, ktoré zaťažuje telesnú sústavu. Takže vo chvíľach, keď nie ste úplne v pohode, pite málo alebo radšej vôbec.

 

 

FORUMPSRSlovenskologoPan

© 2010 FÓRUM PSR Slovensko, Všetky práva vyhradené.

liga vinimocnych
image